Nawilżacz powietrza a aromaterapia
Dobrej jakości nawilżacze powietrza umożliwiają stosowanie olejków zapachowych. Dzięki nim powietrze w danym pomieszczeniu nie tylko jest wolne od kurzu i roztoczy, przyjemnie się nim oddycha, ale także pięknie pachnie. Zapachy mają znaczący wpływ na samopoczucie człowieka, a dobroczynny wpływ aromaterapii jest szeroko opisany w literaturze medycznej. Co warto wiedzieć o najczęściej używanych olejkach?
Olejek eukaliptusowy
Zapach eukaliptusa działa na człowieka kojąco i odprężająco. Wdychając aromat czujemy jak obniża się nasze napięcie mięśniowe i zaczynamy odpoczywać efektywnie. Olejek eukaliptusowy jest przede wszystkim bardzo skuteczny w walce z przeziębieniem i katarem. Po krótkiej sesji aromaterapii z eukaliptusem katar ustępuje, odczuwamy ulgę w normalnym oddychaniu i odzyskujemy siły. Ponadto zapach ten odstrasza owady i jest pomocny w walce z komarami w lecie.
Olejek cytrusowy
Jeśli dopada nas jesienna chandra lub mamy skłonności do depresji, uzupełnijmy nasz nawilżacz powietrza olejkiem cytrusowym. Zapach ten nastraja optymistycznie i wprowadza w dobry humor. Ponadto mobilizuje do działania i wspomaga koncentrację. Redukuje stres związany z pracą umysłową i ożywia zmęczone ciało. Olejek cytrusowy świetnie maskuje przykry zapach papierosów i potęguje wrażenie świeżości powietrza w pomieszczeniu.
Olejki zimowe
Olejki zimowe to cała gama olejków z charakterystyczną nutą cynamonu i mandarynki. Zapach ten, jak żaden inny, milo kojarzy się ze Świętami i wprowadza typową dla nich atmosferę. Co ważne, ma też właściwości rozgrzewające. Zapachy zimowe są więc wsparciem dla organizmu po przemoknięciu w na deszczu lub całym dniu zabawy na śniegu.
Olejek pomarańczowy
Olejek pomarańczowy, podobnie do eukaliptusowego, uspokaja układ nerwowy i działa kojąco. Dodatkowo jednak wzmaga apetyt. Aromaterapia olejkiem pomarańczowym jest więc idealna dla niejadków – zarówno maluchów, jak i osób starszych. Zapach pomaga w walce z dolegliwościami żołądkowymi i bólami brzucha.